Powiadomienia SMS o postoju i ruchu


Konfiguracja i działanie powiadomień SMS

Nasz program do monitoringu GPS posiada wiele ciekawych funkcji. Jedną z nich jest możliwość powiadamiania o ruchu i postoju pojazdu przez SMS (9gr+VAT/szt.). Niniejszy artykuł pokazuje jak skonfigurować takie powiadomienia.


Zanim jednak przejdziemy do konfiguracji kilka słów opisujących algorytm detekcji ruchu i postoju. Nasze lokalizatory GPS stale odczytują dane o pozycji geograficznej. Algorytm w nich zawarty porównuje kolejne odczyty i na tej podstawie stwierdza czy pojazd znajduje się w ruchu czy stoi w miejscu. Nie potrzebuje do tego żadnych informacji z instalacji samochodu. Jest to sposób bardzo wygodny i pozwala na łatwą instalację trackera GPS w samochodzie. Nie jest konieczne podłączanie dodatkowego wejścia "za stacyjką" w celu stwierdzenia czy samochód ma włączony silnik.

Aby skonfigurować wysyłanie powiadomień SMS należy zalogować się w systemie:
Wejść do Menu > Obiekty > Konfiguracja lokalizatorów GPS

Ekran który zostanie pokazany w tej chwili można zobaczyć poniżej. Widzimy tu listę pojazdów oraz ich konfigurację.
W dalszej kolejności, po kliknięciu na znaczek Edycji znajdujący się po prawej stronie każdej linii, ukaże się okno edycyjne.

konfiguracja lokalizatorów

Teraz widzimy aktywne okno edycyjne "Edycja wybranych danych".
Jest tu sporo parametrów ale w tej chwili zajmować się będziemy tylko powiadomieniami SMS. Możliwe jest ustawienie powiadomienia na jeden telefon.

edycja sms ruch

okno edycji wybranych danych

Możliwe jest ustawienie powiadomienia na jeden telefon.

Na środku znajduje się sekcja "Funkcja alertu ruchu i napięcia - SMS, e-mail, smartfon". To w tym miejscu odbywa się konfiguracja tych funkcji. Opis poszczególnych pól w kolejności:
- Czy funkcja alertu ruchu jest aktywna
- Czy włączyć alert braku komunikacji
- Alert niskiego napięcia akumulatora pojazdu
- Od której godziny ma działać wysyłanie SMS
- Do której godziny ma działać wysyłanie SMS
- Na jaki numer wysyłać SMS-y
- Na jaki e-mail wysłać wiadomość
- Alert na smartfona


Po ustawieniu tych funkcji system będzie wysyłał SMS w przypadku gdy w wyznaczonych godzinach pojazd ruszy z miejsca lub się zatrzyma. Aby wyłączyć tę funkcję wystarczy odznaczyć pole "Czy włączyć alert ruchu". Reszta pól może pozostać wypełniona. Opisana tutaj funkcja jest niesłychanie przydatna. Już wielokrotnie zaalarmowała naszych klientów o tym, że ich pojazd został właśnie skradziony. W takim wypadku szybki telefon na policję i informacja gdzie jest samochów pozwoliły na szybkie jego odzyskanie.