Od zarania dziejów chciano sięgać wciąż dalej poza linię horyzontu, odkrywając kolejne skrawki niezbadanej Ziemi. Zawsze patrzono w stronę Słońca, Księżyca i gwiazd, szukając punktów odniesienia, które byłyby pomocne przy określeniu położenia na lądzie czy morzu.
Koniecznym więc stało się opracowanie bardziej wyrafinowanych metod. Mozolnie lecz skutecznie przez stulecia ludzkość konstruowała narzędzia umożliwiające nawigację i opracowywała techniki jej użycia.
Wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze mapy, kompasy oraz sekstanty. XX wiek postawił przed nami kolejne wyzwania, które zaowocowały zaprojektowaniem radiowych systemów nawigacji, stając się przełomem w obecnych czasach.


System GPS został stworzony jako precyzyjny system określania położenia w czasie rzeczywistym, posiadający globalny zasięg dzialnia.

Początkowo wykorzystywało go tylko amerykańskie wojsko. Pierwszy satelita systemu GPS został umieszczony na orbicie w styczniu 1978 r. Po zestrzeleniu samolotu koreańskich linii lotniczych w 1983 roku nad terytorium Związku Radzieckiego uznano, że GPS powinien zostać udostępniony do zastosowań cywilnych. W lipcu 1995 r. system uzyskał pełną sprawność operacyjną. Obecnie, oprócz amerykańskiego GPS, istnieje też europejski system Galileo, rosyjski Glonass i chiński Beidou. Nad swoimi systemami pracują także Japończycy i Hindusi.

System GPS składa się z trzech segmentów.
1. Satelity GPS – znajdują się na orbitach zlokalizowanych około 20 187 km nad poziomem morza (dla zobrazowania to jest 2 281 razy wysokość Mount Everestu, czyli musimy stwierdzić, że całkiem wysoko). Satelity w ciągu doby okrążają Ziemię 2 razy. Każda z satelit jest wyposażona w zegar atomowy, którego dokładność synchronizacji wynosi ok. 1μs. Orbity satelitów są stale monitorowane przez stacje naziemne. Aktywnych jest obecnie 31 satelitów.

2. Stacje naziemne – znajdują się w okolicy równika, tak aby móc na bieżąco lokalizować satelity i obserwować ich ruch na orbitach. Stacji jest 12 i rozmieszczone są tak, żeby każda działająca satelita systemu była ciągle widoczna w minimum dwóch stacjach naziemnych jednocześnie. Główna stacja nadzoru znajduje się w bazie sił lotniczych Schriever AFB w stanie Kolorado i to w niej wyliczane są nowe parametry orbit satelitów (efemerydy), które wysyłane są nie rzadziej niż co 48 godzin.

3. Odbiornik – system użytkownika. Co ważne urządzenie jest tylko odbiornikiem sygnału. Nie można więc tego odbiornika "śledzić przez GPS". Do czasu kiedy samo urządzenie nie ma dostępu do nadajnika, który informacje z GPS może przekazać dalej. Aby dobrze określić pozycję GPS w trójwymiarowej przestrzeni i czas potrzebny jest jednoczesny odbiór z przynajmniej 4 satelitów.

Odbiornik odbiera sygnał z satelitów GPS, z którego wylicza naszą odległość od nich.

System GPS, czyli Global Positioning System jest zaawansowana technologią. Gdy pierwsze urządzenia z GPS trafiły w ręce użytkowników były jak magia – nagle zyskaliśmy dostęp do wiedzy, gdzie znajduje się nasz samochód, możliwość wyświetlenia tej pozycji na mapie oraz śledzenia tras. Obecnie dodatkowe funkcje takie jak na przykład wytyczania tras są dla nas czymś normalnym i naturalnym, natomiast zaledwie 20 lat temu były technologią przyszłości. Dokonany został niesamowity skok technologiczny, dostaliśmy narzędzie, które w nieoceniony sposób ułatwiając nam pracę.
Technologia ta ciągle ewoluuje. Na orbitę okołoziemską wysyłane są coraz to nowsze satelity o coraz to lepszych charakterystykach. Jak widać GPS chociaż powstał stosunkowo niedawno ma już bardzo bogatą historię, można się również pokusić o stwierdzenie, że i przyszłość rysuje się bardzo ciekawie i nieprzewidywalnie stawiając przed naukowcami i konstruktorami coraz to trudniejsze wyzwania.

Możemy zapytać, kiedy przydaje się system GPS i gdzie odgrywa znaczącą rolę. Odpowiedź jest zaskakująco prosta - wszędzie !!!
Warto tu tylko wymienić najjaskrawsze przykłady: Transport drogowy, lotniczy i żegluga morska, geodezja, kartografia. Badanie trzęsień ziemi, ochrona środowiska. Integracja z systemem e-TOLL, w ratownictwie medycznym. Na wodzie i lądzie, w rolnictwie.

Jak widać ogrom dziedzin życia i pracy jest ściśle powiązany z wykorzystaniem GPS. W ciągu dekad stał się nieodzownym elementem naszego życia i fundamentem sprawnego funkcjonowania sektora transportowego, zwiększając jego efektywność w obliczu galopującego procesu globalizacji.