Dodatkowe informacje z mapy


Widok szczegółowy trasy przejazdu - dodatkowe dane

System monitoringu pojazdów zbiera dane przesyłane z trackera GPS zainstalowanego w samochodzie właściwie bez przerwy. Aby te dane były udostępniane w sposób pozwalający na ich analizę przygotwaliśmy szereg stron www. Jedną z nich jest omawiana strona widoku szczegółowego. Zawiera ona sporo danych widocznych zaraz po ich pobraniu, ale jest też tam dużo danych ukrytych w mapie i pod nią. W tym artykule pokażemy jak do tych danych dotrzeć.


Aby skonfigurować wysyłanie powidomień SMS należy:
Zalogować się w programie:
Menu > Lokalizacje > Wykonane lokalizacje obiektu na mapie > Widok szczegółowy
Po pobraniu danych zobaczymy ekran podobny do tego pokazanego poniżej.

konfiguracja obiektów

trasa przejazdu pojazdu


To co znajduje się na mapie, to trasa przejazdu wybranego pojazdu w okresie czasu, jaki sami określimy. Na mapie znajdują się różne znaki. Większość z nich jest interaktywna czyli po kliknięciu na nie możemy spodziewać się nowych informacji. Poniżej omówimy cztery istotne znaczniki i ich rozszerzenie w postaci dymków.

 krzyżyk jasny zielony ikona Pierwszym znacznikiem na mapie jaki można zauważyć to zielony krzyżyk. Jest to to znak pokazujący nam punkt, w którym zapisana została próbka danych przez lokalizator GPS, a nstępnie wysłana na nasz serwer. W tym wypadku są to dane czasowe i geograficzne. Po kliknięciu na znak krzyża ukazuje się nam dymek z informacjami na temat danego punktu pomiarowego. Każdy z punktów reprezentuje sobą następujące dane:
- Data i godzina wykonania
- Koordynaty geograficzne
- Adres danego punktu
- Numer porządkowy pod jakim znajduje się punkt w tabeli pod mapą
Dzięki temu możemy dokładnie przeanalizować trasę przejazdu i wyjaśnić wszelkie wątpliwości z kierowcą. Mamy bowiem do dyspozycji nie tylko trasę na mapie ale również adresy i daty wykonania lokalizacji.

dymek krzyżyk
dane wykonanej lokalizacji na trasie

czarny kwadracik ikona Następnym znacznikiem, którym się zajmiemy będzie omówienie występujących na mapie czarnych znaków z białymi numerkami. Czarny kwadracik oznacza postój. Po kliknięciu na taką ikonę z numerkiem otrzymujemy dodatkowe informacje w formie dymku.
Każdy z punktów reprezentuje sobą następujące dane:
- Data rozpoczęcia postoju
- Czas trwania postoju
- Adres danego punktu
- Numer porządkowy pod jakim znajduje się punkt w tabeli pod mapą
Dzięki zaawansowanemu algorytmowi naszych lokalizatorów możemy przeprowadzić detekcję postoju i ruchu pojazdu oraz oznaczyć ją na mapie. W trakcie postoju nie gromadzimy bez potrzeby danych, które tylko zaśmiecają obraz trasy. Dzięki tym informacjom możliwe się staje przeanalizowanie czasów postojów pojazdu i sprawdzenie ich miejsca. Jest to bardzo przydatna funkcja naszego systemu.

dymek postój
postój

Kolejne dwa znaki jakie występują na mapie to żółty domek i niebieski samochód. dom ikona Ikonka domek oznacza początkową pozycję pojazdu w okresie jaki został wybrany.

dymek początek trasy
początek trasy

Natomiast niebieski samochodzik auto ikona obrazuje nam pozycję ostatnią w wybranym okresie.
dymek koniec trasy
koniec trasy

Kliknięcie na jedną lub drugą ikonę otwiera nam dymek z dodatkowymi informacjami. Są to czasy wykonania pomiarów i adresy pomiarów.