Eco Driving


Analiza techniki jazdy kierowcy


Gdy ceny paliw osiągają kolejne maksima, fleet managerowie dostają często za zadania zoptymalizować zużycie paliwa monitoriwanych flot pojazdów. Oczywiście w podstawowym zakresie wystarczy wyeliminowanie bezsensownych przejazdów samochodów. Tutaj stają się pomocne cechy naszego monitoringu GPS. Można w nim analizować technikę jazdy kierowcy znaną obecnie pod pojęciem "Eco Driving". Oczywiście zagadnienie to jest bardzo obszerne, jednak w tym artykule zajmujemy się się w szczególny sposób aspektem kontroli niektórych parametrów. Funkcje opisane poniżej są wspierane przez lokalizator mL300-CAN . Wymagane jest bowiem kontrolowanie poziomu obrotów silnika i wychylenie pedału gazu w samochodzie.

MENU-eco driving
menu - analiza ekonomiki jazdy

Po zalogowaniu się w naszym programie do monitorowania flot pojazdów należy przejść do:
Menu > Czujniki > Analiza ekonomiki jazdy - ECO Driving

Widzimy ekran z mapą przygotowany na przyjęcie danych. Znajduje się na nim mapa, kontrolki zakresu czasowego i lista pojazdów. Należy wybrać zakres czasowy kontroli i pojazd. Następnie pobrać dane przyciskiem "Pokaż dane"

eco driving
wykres - analiza ekonomiki jazdy

Po wykonaniu tej operacji na ekranie mamy zestaw odpowiednich danch dla analizy techniki jazdy kierowcy. Poza wyrysowaną trasą na mapie jest dostępny ciekawy wykres pod nią.
Zawiera on:
- Wykres prędkości
- Wykres poziomu obrotów silnika
- Wykres poziomu wychylenia pedału gazu

Wymienione powyżej dane są podstawą do analizy techniki jazdy kierowcy jakie udostępnia nasz program do monitorowania samochodów i maszyn. Kierowca, który naciska pedał gazu do tak zwanej "dechy" czy kręci silnikiem na wysokich obrotach musi spalać paliwo w zbyt dużych ilościach. Z doświadczenia wiemy, że w tym wypadku najlepiej wychodzi analiza porównawcza w odniesieniu do innych kierowców lub jazdy próbnej.