Zagłuszarki GPS/GSM (ang. jammer) to urządzenia, które powstały by zagłuszyć komunikację za pośrednictwem udostępnionej częstotliwości. Poprzez wysyłanie sygnałów na konkretne pasmo częstotliwości zniekształcają lub uniemożliwiają odczytanie informacji pomiędzy innymi odbiornikami. Namierzanie i komunikacja stają się wówczas niemożliwe.

Do czego przydają się zagłuszarki

Wcześniej zagłuszarki stosowane były głównie jako narzędzia przeciwdziałające podsłuchowi spotkań biznesowych czy zebrań rządowych, gdzie celem zapewnienia dyskrecji, niepożądane jest posiadanie np. włączonego telefonu komórkowego. Przykładowo zostały wykorzystane podczas wizyty Joe Bidena w Warszawie, w konsekwencji na trasach przejazdu prezydenta USA zanikał zasięg telefonii komórkowej. Obecnie wykorzystuje się je w szerszym zakresie. W teatrach i kinach na wypadek, gdyby ktoś zapomniał wyciszyć smartfona, co zwyczajnie mogłoby przeszkadzać pozostałym widzom. Jeżeli chodzi o bardziej zaawansowane technologicznie zagłuszarki są stosowane w wojsku oraz służbach specjalnych.


Czy są legalne

W Polsce zagłuszarki wolno jest sprzedawać, kupować i posiadać, ale nie można z nich korzystać. Regulują to wytyczne Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) – przydzielającego w naszym kraju częstotliwości. Z wykupionego pasma częstotliwości legalnie może korzystać jedynie jego właściciel bądź grupa jak to się dzieje przy telefonii komórkowej. Gdy pojawia się na nim "inny" sygnał, np. zagłuszarki, działanie takie jest niezgodne z prawem o czym mówi odpowiednia, unijna dyrektywa.
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego 1999/5/WE mówi, że „szkodliwe zakłócenia” to takie, które:

„stanowią zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania usług nawigacji radiowej lub innych usług związanych z bezpieczeństwem, lub które w inny sposób w poważnym zakresie pogarszają, przeszkadzają lub wielokrotnie przerywają łączność radiową prowadzoną w ramach usług, do których stosują się uregulowania krajowe i uregulowania wspólnotowe w tym zakresie”.

Podsumowując, sam zakup i posiadanie zagłuszarki sygnału GPS/GSM, nie są nielegalne. Niezgodne z prawem jest natomiast ich wykorzystywanie, o czym należy wiedzieć.

Jak działają

Zagłuszarki charakteryzują się określoną mocą sygnału i zakresem częstotliwości czyli pasmem, na jakich pracują. Zaawansowane potrafią zagłuszać kilka pasm GSM, LTE i 3G. Dostępne na rynku różnią się mocą i zasięgiem działania. Pokrywają one od 3-4, a bardziej skomplikowane nawet 16 częstotliwości.
Skuteczność tego typu urządzeń zależy nie tylko od mocy z jaką potrafią nadawać oraz pasm, które jednocześnie potrafią zagłuszyć ale również stopniem zaawansowania oraz jakością wykonania. Większość zagłuszarek stosowanych w Polsce przez złodziei samochodów to sprzęt produkcji chińskiej, słabej jakości i nie trzymający określonych parametrów. Zdarza się, że złodzieje samochodów nawet nie wiedzą, że wykorzystywane przez nich urządzenia nie działają.

Zagłuszarka GPS utrudnia komunikację między satelitami, a lokalizatorem - polega to na tym, że wysyłają wiele różnych sygnałów jednocześnie. Zagłuszacze sygnału zakłócają komunikację satelitarną sygnałami o wyższej mocy jednak o krótszym zasięgu, w celu stworzenia „szumu”, który spowoduje, że systemy śledzenia GPS nie są w stanie wykryć sygnałów GPS. Posiadają ku temu odpowiednią konstrukcję, wyposażone w kilka anten są nazywane potocznie „jeżem”.
Zdecydowana większość dostępnych na naszym rynku systemów lokalizacji wykorzystuje do ustalania pozycji pasma GPS/GSM. Informacje trafiają do odbiorcy za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej dzięki karcie SIM. Zagłuszarki nie zdają egzaminu podczas prób zagłuszenia sygnału w nowoczesnych modułach lokalizacji, opierających swoje działania na falach radiowych innych niż popularne pasma GSM. Te najbardziej zaawansowane urządzenia są praktycznie niemożliwe do zagłuszenia. Radzi sobie z nimi może jedynie technologia wojskowa, która nie jest dostępna dla cywili.

Po co złodziejom zagłuszarki

Złodzieje samochodów doszli do wniosku, że takie urządzenia pomogą im wyeliminować problem, którym jest dla nich montowany w pojazdach system monitoringu. Czy aby na pewno skutecznie...
Przestępcy podejmują próby wykorzystywania urządzeń zagłuszających. W ten sposób chcą zakłócić pracę systemów monitoringu stanowiącego przeszkodę w ich procederze. Jednak próby zagłuszania sygnału GPS oraz wszelkie anomalie są natychmiast raportowane przez system. Dodatkowo monitoring pozwala na namierzenie skradzionego auta, przez to odzyskanie mienia, a nawet przyłapanie przestępców na gorącym uczynku.

Próby zagłuszania sygnału GPS oraz wszelkie anomalie są wysyłane przez nasz system monitoringu natychmiast i dostarczone w formie Alertu.

Podstawą wykrycia ewentualnych nieprawidłowości jest przeanalizowanie danych. Zaistniałe anomalie takie jak przejazdy niezgodne z przebytymi w rzeczywistości, nagłe zmiany lokalizacji monitorowanego pojazdu, częste przerwy podczas jazdy albo zbyt szybkie spalanie paliwa zostają natychmiast przesłane użytkownikowi monitoringu. Jest to informacja, że coś niepokojącego zaczyna się dziać. Próby zagłuszania sygnału GPS są wysyłane od razu. Naszymi urządzeniami posiadających możliwość wykrycia i wysłania alertu o działaniu zagłuszarek są Standard Plus, CAN Plus, CAN Plus Tacho.

Monitoring GPS jest praktycznym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia stałe nadzorowanie pojazdu w czasie rzeczywistym. Dużą zaletą instalowania systemów monitoringu w pojazdach jest zwiększenie zabezpieczenia przed kradzieżą w firmach transportowych, spedycyjnych jak również firm dysponujących sporą ilością maszyn rolniczych lub budowlanych. Także osoby prywatne w celu zabezpieczenia samochodów przed kradzieżą korzystają z tego typu rozwiązań.