"Okazja czyni złodzieja" - czyli, jak w praktyce chronić nasze auto

Obecnie kierowca, właściciel pojazdu albo floty posiada szeroki wybór urządzeń pomocnych w zabezpieczeniu auta. Wydawałoby się, że przy współczesnych i tak nowoczesnych systemach zabezpieczeń zjawisko kradzieży samochodu przestanie być problemem, ale jak widać wciąż istnieje i każdy może paść jego ofiarą. Bądźmy czujni zwłaszcza latem, ponieważ wakacje to idealny moment dla złodziei aut.

Dlatego warto zawsze pamętać o kilku podstawowych zasadach przestrzegania bezpieczeństwa. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na miejsca, w jakich dedydujemy się na jakiś czas zaparkować samochód. Nocą będą nam sprzyjały bezpieczne i dobrze oświetlone parkingi, które pozwolą uchronić auto przed kradzieżą. Zawsze lepiej jest wybrać parking, który ma monitoring, a ochrona w nocy obchód po placu. Dobre oświetlenie całego obszaru w istotny sposób zniechęci potencjalnego złodzieja przed kradzieżą lub zniszczeniami i szkodami w samochodzie.

Trzeba pamiętać, że nie można nigdy zostawiać otwartego auta. Szczególnie ważne jest to w sytuacjach, gdy idziemy jedynie na chwilę zrobić zakupy, na lody czy kawę dwie uliczki dalej. Oczywiste jest, że taki moent nieuwagi właściciela pojazdu dla złodzieja stanowi wymarzoną okazję, a już na pewno wielką pokusą dla przestępcy będzie, jeśli auto pozostaje odpalone, a kluczyki są wewnątrz kabiny.
Trzeba również zadbać we właściwy sposób o cenne przedmioty. W aucie nie powinno zostawiać się telefonu, torebki, portfela z kartami bankomatowymi, aparatu fotograficznego czy laptopa. Wszystkie pozostawione wewnątrz samochodu i widoczne przez szybę rzeczy są niezmiernie kuszące dla złodzieja.
To smaczny kąsek dla rabusia i będzie się bardzo starał aby zdobyć wabiące jego oko przedmioty, nawet za cenę wyłamania drzwi lub spowodowania innych uszkodzeń samochodu.

Każdego dnia w naszym kraju jest kradzonych kilkadziesiąt samochodów, a statystyki w tym wypadku nie są najlepsze. Obecnie technologia niestety sprzyja złodziejom. Dlatego warto być krok do przodu i skutecznie zabezpieczyć swoje auto przed takim potencjalnym złodziejem.

Czy lokalizator GPS do auta jest skuteczny?

Coraz częściej stosowanym przez kierowców w celu zabezpieczenia i ochrony auta jest lokalizator GPS do samochodu. Dlaczego? To całkiem skuteczna ochrona przed kradzieżą.

Kierowca przy jego pomocy może w każdej chwili sprawdzić położenie auta w czasie rzeczywistym. Po prostu wiesz tu i teraz, gdzie jest monitorowany samochód. Niedawno w prasie można było przeczytać o pewnym zdarzeniu.
Mężczyzna zgubił kluczyk od auta, a żona przez okno widziała, jak młodzi ludzie kradną jego sportowego SUV-a o wartości około 160 tysięcy złotych. Właściciel natychmiast zgłosił tę informację policji oraz to, że pojazd posiada system GPS, więc od razu rozpoczął namierzanie swojego samochodu powiadamiając zarazem policjantów o jego aktualnej lokalizacji.
Funkcjonariusze po sygnałach od dyżurnego, odnaleźli skradziony samochód. Za kierownicą siedział 13-letni chłopak, który na rękach miał założone skarpetki. W kieszeni jednego z pasażerów odnaleziono kluczyk od samochodu. Ostatecznie pojazd wrócił do swojego właściciela.


Również samochody należące do floty i będące w trasie często daleko poza granicami wymagają nadzoru, a monitoring GPS potrafi sprostać tym zadaniom. Podobnie firmy zajmujące się wynajmem samochodów chcą śledzić drogę przejazdu pojazdu. Także maszyny rolnicze pracujące w polu albo maszyny budowlane właściciele i zarządzający chcą mieć pod kontrolą w czasie rzeczywistym.

Sporą zaletą systemu jest to, że istnieje możliwość zaznaczenia na mapie strefy, której przekroczenie uruchomi alarm. Tak więc pojazd porusza się tylko w obrębie zdefiniowanego obszaru i cały czas monitorowany, co stwarza szansę podjęcia interwencji gdy pojazd znajdzie się w niepożądanym miejscu.
Jeśli jednak pojawiają się obawy o auto prywatne można skorzystać z opcji unieruchomienia pojazdu. Zaopatrzony w lokalizator GPS samochód będzie chroniony pozostawiony pod domem lub innym miejscu na czas postoju.
Istnieje również opcja systemu Monitoringu GPS, dzięki której tylko uprawnieni kierowcy mogą uruchomić pojazd. Ta funkcja jest niezwykle przydatna w firmach posiadających rozbudowane floty aut służbowych. Można przypisać konkretnego kierowcę do auta więc osoba nieuprawniona nie będzie mogła go uruchomić.

W przypadku, gdy wykryta zostanie próba blokowania sygnału GPS, lokalizator natychmiast poinformuje właściciela auta o zaistniałej sytuacji za pomocą Alertu w wiadomości SMS, e-mail lub komunikacie w aplikacji mobilnej.
Zlokalizowanie pojazdu z pomocą urządzenia GPS jest proste i realnie zwiększa szanse na szybkie odzyskanie skradzionego mienia. Jak pokazują dane, samochody wyposażone w systemy namierzania są odzyskiwane w 98% przypadków w ciągu 24 godzin od kradzieży. Warto przy tym pamiętać, że lokalizacja za pomocą modułu GPS zamontowanego w samochodzie daje szansę namierzenia pojazdu z dokładnością do kilkudziesięciu metrów, a to zwiększa szanse policji na odnalezienie auta.