Jak wiemy każdemu kierowcy pojazdów marzą się tańsze ceny paliw. Niestety na to nie mamy na razie co liczyć. Jeszcze kilka lat temu popularnością cieszyły się samochody napędzane ON czy gazem, jednak w dzisiejszych czasach ceny i tych paliw również mkną do góry. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym możemy trochę zaoszczędzić. Nie wszystkie z nich pozwolą na wielkie oszczędności ale warto o nich pomyśleć będąc kierowcą.

Firmy branży transportowej czy handlowej radzą sobie za pomocą lokalizacji pojazdów. Już instalacja taniego zestawu do monitoringu GPS i jest doskonałym sposobem na spadek zużycia paliwa w firmie. Taki monitoring GPS pozwala również sprawdzać stan paliwa w dowolnym samochodzie. Eliminuje więc też przy okazji pokusę kierowców by część paliwa zatankować na przykłd do kanistra zamiast do baku pojazdu firmowego.
Aby jednak zwykły "Kowalski" mógł zaoszczędzić, najważniejsze jest aby regularnie dokonywał przeglądów – nawet drobna usterka może powodować większe spalanie.
Warto także mieć dobrze napompowane opony, zbyt niskie ciśnienie może spowodować aż o 10% większe zużycie paliwa. Fachowcy doradzają również używać odpowiedniego oleju oraz odpowiedniego rodzaju paliwa (tu ważne są oktany tankowanej benzyny).
Powinno się też tankować raczej na stacjach sieciowych. Co prawda na małych prywatnych stacjach paliwo jest nieco tańsze, ale nikt tak naprawdę nie kontroluje jego jakości. Często więc na pełnym baku takiego paliwa zrobimy zaskakująco mało kilometrów. Duże stacje sieciowe, których właścicielami są rafinerie raczej nie zaskoczą nas złym jakościowo paliwem.
Nie warto wozić też zbędnego bagażu – to co niepotrzebne lepiej zostawić w garażu.

Jest też kilka metod – niby trochę z przymrużeniem oka, ale jednak mogą się sprawdzić i choć trochę pozwolą zaoszczędzić. Do takich należą: jazda za samochodem ciężarowym – to on przedziera się przez powietrze, dalej sprawdza się jazda przy zamkniętych oknach, ponieważ przy otwartych silnik wytwarza więcej mocy.
Niezmiernie istotna jest też jazda na zasadach Eco drivingu - stylu kierowania autem, dzięki któremu jazda staje się bardziej ekonomiczna. Powstały nawet szkoły, które proponują szkolenia z tego typu jazdy. Swój program kierują szczególnie do firm oraz osób, które zarządzają flotami samochodowymi. Jedną z podstaw Eco drivingu jest hamowanie silnikiem. To technika, która pozwala na odzyskanie odrobiny energii jaką pojazd zainwestował w rozpędzanie się.
Właśnie dzięki zautomatyzowaniu techniki odzyskiwania energii pojazdy hybrydowe spalają tak mało paliwa. Ale to już zupełnie inna bajka.