Chętnie korzystamy z dobrodziejstw nowoczesnej technologii. Znamy zalety GPS, a firmy i osoby prywatne z powodzeniem stosują tego typu rozwiązania. Dzięki GPS administratorzy flot i operatorzy mogą zwiększać wydajność i skuteczność pracy. Mnóstwo informacji staje się dostępnych "od ręki". Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z problemów, które mogą się pojawić podczas korzystania z GPS. Niektóre powszechne, a inne rzadkie, mogą wpływać na zdolność dowolnego urządzenia do uzyskiwania dobrych danych. Warto o nich wiedzieć...

Głównym zadaniem GPS jest określania lokalizacji na podstawie pomiarów sygnału, a gdy coś zawodzi pojawia się problem z prawidłowym śledzeniem pojazdu. Dla systemów monitoringu floty, stanie się niemożliwe zlokalizowanie pojazdów na mapie. Natomiast w przypadku braku sygnału w smartfonie lub samochodowym systenie nawigacji skomplikowane będzie wytyczenie trasy. O czym zatem dobrze jest wiedzieć, by być przygotowanym na możliwe scenariusze braku sygnału GPS.

 • Za mało satelitów.
  Pobierając dane z mniej niż 4 satelitów, wiele odbiorników GPS ma problemy z dokładnym oszacowaniem lokalizacji i zgłasza „utratę sygnału GPS” w punktach na trasie.
 • GPS był nieaktywny w tle przez zbyt długi czas.
  Musi pobrać dane z satelitów, które opisują położenie i czas wszystkich satelitów w systemie. Korekta może zająć do pięciu lub więcej minut.
 • Nagłe błędy pozycji.
  Gdy sygnały z satelitów GPS lub wież telefonii komórkowej odbijają się od budynków, odbiornik GPS może być zdezorientowany przez dodatkowy czas potrzebny na dotarcie sygnału. W takich sytuacjach dane GPS są mniej dokładne
 • Winny może być słaby sprzęt.
  Jeśli urządzenie jest starsze lub nie ma dobrych funkcji odbioru GPS, będzie miało trudności z odbiorem sygnałów z wieży satelitarnej lub telefonu komórkowego.
 • Aktualizacja.
  Brak aktualizacji oprogramowania w tym przypadku sprzęt GPS urządzenia działa prawidłowo, ale używane oprogramowanie jest wadliwe.
 • GPS nie działa ponieważ urządzenie uległo mechanicznemu uszkodzeniu, np. podczas upadku lub zostało zalane.
  W takich przypadkach najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, króry usunie usterkę. Czasem potrzebne jest dokonanie wymiany uszkodzonego modułu.
 • Zakłócanie sygnału GPS w samochodzie.
  Warto sprawdzić, czy urządzenie działa prawidłowo po jego wyjęciu z auta.
 • Niski poziom naładowania baterii w urządzeniach GPS.
  Może to wpłynąć na prawidłowe działanie GPS na dowolnym urządzeniu
 • Brak odpowiedniego miejsca montażu modułu do geolokalizacji.
  Spróbujmy zmienić pozycję urządzenia w samochodzie. Najlepiej umieścić go w najniższym możliwym punkcie z bezpośrednim widokiem na przednią szybę. Należy jednak zwrócić uwagę, gdy samochód ma szyby wykonane ze szkła pochłaniającego ciepło, należy zamontować antenę GPS w innym miejscu, ponieważ może być trudno przepuścić sygnał GPS. Problemem może być też podgrzewana przednia szyba. Za rozprowadzanie w niej ciepła odpowiadają cienkie metalowe druciki, które mogą zaburzać przesyłanie sygnału. W artykule znajdują się wskazówki jak zamontować poprawnie lokalizator.


Jeżeli więc urządzenie GPS nie działa, warto w pierwszej kolejności spróbować wyeliminować podane wyżej przyczyny.
Jeśli nadal nie wiadomo, co dzieje się ze sprzętem, warto skorzystać z serwisu. Być może konieczna jest profesjonalna naprawa GPS lub jego wymiana.

Oczywiście zawsze należy pamiętać aby wybierać wysokiej jakości sprzęt. Nasze urządzenia bazują na sprawdonych i stabilnych podzespołach. Są one w minimalnym stopniu narażone na jakiekolwiek awarie.

Sprawdzone i profesjonalne urządzenia GPS mają na tyle silne zasięgi, że drobne zakłócenia, wywoływane np. przez elementy podgrzewanej szyby w samochodzie, nie są w stanie zaszkodzić ich pracy.
Co więcej posiadają systemy informujące o próbach zakłócania sygnału GPS w samochodzie. Dzięki nim można skutecznie zapobiegać kradzieżom oraz nadużyciom. Jeśli więc nieuczciwy pracownik albo złodziej zastosuje tzw. zagłuszacz, właściciel otrzyma stosowne powiadomienie.
Urządzenia, którymi dysponujemy posiadają również możliwość zdalnego zablokowania zapłonu albo uruchomienia syreny alarmowej po wykryciu zagłuszacza. Przy zastosowaniu tego rozwiązania zazwyczaj problem znika. Trzeba jednak pamiętać, że zagłuszacze poprzez swój krótki zasięg, działają tylko umieszczone w pobliżu urządzenia GPS.

Aby brak sygnału GPS nie stanowił już problemu powinno się mieć wiedzę jak zapobiegać takim sytuacjom i zawsze reagować w odpowiedni na nie sposób.