Jesteś niezalogowany ...    Zaloguj się

Polecamy

Info

Najważniejsze info

Informacje o systemie monitoringu GPS.

Screen

Screen shots

Zrzuty ekranów naszego systemu.

Funkcje

Lista funkcji

Lista funkcji monitoringu GPS.

Funkcje

Cennik

Cennik usług monitoringu GPS.

Video

Video

Materiały video. Filmy pokazujące działnie monitoringu.

Instrukcja

Jak to zrobić

Artykuły pokazujące jak używać naszego programu

Faq

FAQ

Często zadawane pytania. Odpowiadamy.

Faq

Rozmaitości

Różne artykuły na tematy pokrewne. Motoryzacja, GPS, zarządzanie flotą ...

Faq

Technikalia

Artykuły techniczne na różne tematy związane z tematem monitoringu

Faq

Opinie

Opinie naszych klientów o systemie monitoringu pojazdów

System monitorowania pojazdów


Firma posiadająca flotę pojazdów spotyka się często z trudnym zadania nadzorowania tego co się z nimi dzieje. Ponieważ pojazdy zazwyczaj są ciągle w ruchu zadanie to nie jest wcale takie proste.
Zanim zajmiemy się opisem obecnych możliwości, kilka słów na temat tego jak to dawniej wyglądało. Podstawą rozliczenia samochodu w firmie była karta drogowa. To w niej kierowca wpisywał to gdzie jeździł, z kim i po co. Oczywiście wpisywał też drogę jaką pokonał na podstawie licznika kilometrów w samochodzie. Karta taka trafiała po jej wypełnieniu do księgowości firmy. Tam na podstawie norm zużycia paliwa i faktur na ich zakup prowadzono odpowiednie rozliczenia. Oczywiście taki system był ułomny i dawał pole do nadużyć.
Dzisiaj dzięki technologii GPS, GSM i komputerom mamy zupełnie nowe możliwości w tym zakresie. Oczywiście podstawą do zarządzania flotą pojazdów jest odpowiedni system monitorowania. Tak, cały system a nie sam lokalizator GPS. Często osoby posiadające kilka pojazdów i pragnące je monitorować myślą, że zakup lokalizatorów GPS rozwiąże problem. To jednak nie jest. Potrzebny jest cały system.

Jak to działa
System monitorowania pojazdów skalda się z kilku składowych. Oto ich lista:
Lokalizator GPS
Serwer odbierający dane
Baza danych
Program dostępu do danych
API do komunikacji z innymi systemami

Dopiero współdziałanie wszystkich przywołanych elementów daje możliwość efektywnego rozliczania pojazdów w firmach. Jest oczywiste, że taki system daje spore oszczędności. I to nie tylko w zakresie paliwa ale i czasu pracy pracowników.

Zebra

Lokalizator GPS
Podstawą każdego systemu monitoringu jest małe urządzenie instalowane w samochodzie. Składa się ono najczęściej z modułu GPS, modemu GSM i mikroprocesora. Całość działa w dość prosty sposób. Moduł GPS odbiera dane o położeniu samochodu i przesyła je do mikroprocesora. Ten przetwarza dane, formatuje w odpowiedni sposób i wysyła do modemu GSM. Modem nawiązuje połączenie z serwerem i wysyła mu dane o położeniu samochodu. Ten prosty schemat powtarza się najczęściej co około 30 sekund. W taki oto sposób zbierane są i wysyłane dane na serwer.
Jedną z najważniejszych cecha lokalizatora GPS jest jego niezawodność. Każda bowiem jego awaria to spory problem. W takim wypadku należy samochód podstawić do warsztatu i zdemontować wadliwe urządzenie. Jest to oczywista strata czasu i pieniędzy. Dlatego dobry system monitorowania pojazdów musi opierać się na dobrych lokalizatorach GPS. Dobrych to w pierwszej kolejności oznacza produkowanych w kraju z dobrych komponentów i przez rzetelnego producenta. Błędem jest opieranie się na lokalizatorach produkcji Chińskiej. Są one tanie ale nieprzewidywalne w eksploatacji.
A co najważniejsze, że w przypadku awarii nie jest możliwe ich naprawienie. Nadają się tylko do wyrzucenia.


Volvo

Serwer odbierający dane
Firma świadcząca usługi monitoringu opiera je o serwer odbierający dane. Wydawać by się mogło, że serwer to serwer i różnic tu nie ma. Ale okazuje się, że można spotkać oferty, które opierają się o bezpłatne serwery Rosyjskie czy Chińskie. Oferta jest tak przygotowana, że niewprawny nabywca może tego nie zauważyć. A więc an co zwrócić uwagę. Po pierwsze należy sprawdzić, czy firma monitorująca posiada własne serwery i gdzie są one usytuowane. Powinno to być profesjonalne Data Center położone na terenie Polski. Tylko takie obiekty mogą zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa fizycznego maszynie oraz odpowiednią dostępność do niej. Tylko taki serwer zapewni ciągłość świadczenia usług monitoringu pojazdu. Oczywiście firma powinna posiadać farmę serwerów aby szybko podjąć działanie w sytuacji awaryjnej.


Baza danych
Na serwerze odbierającym dane zainstalowany jest program bazodanowy. Jak wiadomo na rynku dostępne są różne programy tego typu. Z punktu widzenia użytkownika systemu monitorowania pojazdów liczy się wydajność i stabilność takiego programu. W takiej bazie przechowywane są wszystkie dane dotyczące położenia pojazdów które zbiera system. Ważny jest jeszcze jeden parametr czyli informacja jak długo przechowywane są nasze dane. Nie powinno być to krócej niż 1 rok.


Program dostępu do danych
Jest to bardzo ważny element całego systemu. Odpowiada o n za wygodę i szybkość działania całości. To za jego pośrednictwem użytkownik ogląda swoje dane. Na wstępie należy zaznaczyć, że mamy to do czynienie z dwoma rodzajami oprogramowania. Jedno z nich wymaga instalacji na komputerze użytkownika a drugie działa w przeglądarce internetowej. Obecnie bardziej powszechne jest drugie rozwiązanie. Ma ono sporo zalet. Pierwsza z nich to spójność wersji. W takiej sytuacji mamy zawsze pewność, że używany aktualnej wersji programu. Dodatkowo ten sposób podejścia gwarantuje nam szybką reakcję suportu na nasze uwagi i to, że poprawki pojawiają się natychmiast na naszym komputerze bez konieczności pobierania i instalowania nowej wersji.
Oczywiście sam program powinien posiadać w miarę rozbudowane funkcje. W pierwszej kolejności istotne są funkcje pozwalające na śledzenia pojazdu on-line i analizę trasy na mapie. Ale to nie koniec. Do analizy tego co dzieje się z flotą samochodów potrzeba wielu zestawień i raportów. A wiec program powinien posiadać możliwość generowania raportów w wielu różnych widokach. Potrzebna są raporty o ilości przejechanych kilometrów, czasie pracy. Raporty w podziale na pojazdy i w podziale na kierowców. Możliwości jest naprawdę wiele.


API do komunikacji z innymi systemami
Ten element potrzebny jest w firmach posiadających duże floty. API pozwala przekazywanie danych z systemu monitoringu do innych aplikacji. Głównie są to programy księgowe i analityczne. Dzięki temu zaoszczędza się czas na żmudnym przekopiowaniu danych w celu ich zaksięgowania czy analizy. API powinno być na tyle elastyczne aby dało się łatwo adaptować w różnych systemach informatycznych.


Podsumowanie
Jak widać z tego system monitorowania pojazdów posiada wiele elementów. Każdy z nich ma znaczenie a opieranie nadzorowania pojazdów tylko o zakup lokalizatora GPS i podłączenia go do bezpłatnego prostego serwera monitoringu to rozwiązanie niekompletne i z reguły nie działające. Dopiero wszystkie elementy połączone w jedną całość dają prawdziwy obraz działania floty pojazdów. Dlatego tak ważne jest, aby jego wszystkie elementy oferowane były przez jednego dobrego dostawcę. Dzięki temu może on zapanować nad ich stabilną pracą, szybko i dokładnie usunąć ewentualne usterki i dokładnie nadzorować pracę całości.


Komentarze


Kajtek     napisał dnia 2013-10-09 16:32:36

Miałem kiedyś TK-102. Kupiłem na Allegro za jakieś śmieszne pieniądze. W sumie działał dobrze ale zjadał strasznie szybko kasę z karty SIM. Zgadzam się, że do nadzorowania większej floty to by się zupełnie nie nadawało.Jolek     napisał dnia 2013-10-17 08:21:58

Dla mnie ważne jest API z takiego systemu. Przy 40-tu samochodach jakiem mamy w firmie to kluczowa funkcja. Bez tego musiałbym albo przepisywać ręcznie dane albo robić arkusze kalkulacyjne. To zupełnie nie wchodzi w grę. Jak mam API to dane śmigają same do mojego CRM-a

Dodaj swój komentarz


Twój nick lub imię

Twój komentarz


Ile jest pięć dodać dziesięć ?
ramka_3_tlo_3