Jesteś niezalogowany ...    Zaloguj się

Polecamy

Info

Najważniejsze info

Informacje o systemie monitoringu GPS.

Screen

Screen shots

Zrzuty ekranów naszego systemu.

Funkcje

Lista funkcji

Lista funkcji monitoringu GPS.

Funkcje

Cennik

Cennik usług monitoringu GPS.

Video

Video

Materiały video. Filmy pokazujące działnie monitoringu.

Instrukcja

Jak to zrobić

Artykuły pokazujące jak używać naszego programu

Faq

FAQ

Często zadawane pytania. Odpowiadamy.

Faq

Rozmaitości

Różne artykuły na tematy pokrewne. Motoryzacja, GPS, zarządzanie flotą ...

Faq

Technikalia

Artykuły techniczne na różne tematy związane z tematem monitoringu

Faq

Opinie

Opinie naszych klientów o systemie monitoringu pojazdów

Jak działa sonda paliwa


Wychodząc naprzeciw problemom jakim stały się nagminne kradzieże paliwa przez kierowców zaczęto stosować sondy paliwa zamontowane w baku. Dzięki nim możliwe jest wykrycie nieuczciwości pracowników. Szczególnie istotne wydaje się takie rozwiązanie w firmach, w których głównym narzędziem pracy jest samochód (np. firmy trudniące się w transporcie wszelkie rodzaju, sieci logistyczne). Wyróżnić można kilka głównych rodzajów sond w zależności od zaawansowania technicznego a co za tym idzie ceny. Najpopularniejszą na rynku jest sonda pojemnościowa która nie ma w sobie żadnych czujników, a pomiar paliwa odbywa się przy pomocy konstrukcji „rura w rurze”. Pomiędzy nimi znajduje się paliwo, gdzie zmiana wysokości jego słupa ma wpływ na pojemność w kondensatorze. Ta metoda jest najtańsza z tych dostępnych, ale ma wiele wad. Przede wszystkim jest wrażliwa na temperaturę, co doprowadza do częstych błędów w pomiarze.


Sonda

Wśród sond wymienia się także kontaktronową. Ta z kolei wykorzystuje do pomiarów czujniki, które wyczuwają zmianę poziomu paliwa. Kolejną wykorzystywaną metodą do pomiaru poziomu paliwa jest sonda ultradźwiękowa. I w tym przypadku pomiar odbywa się dzięki czujnikom czyli nadajnika i odbiornika ultradźwięków o dużej częstotliwości. Najlepszą wśród sond wydaje się być jednak ciśnieniowo-referencyjna. To ona jest najdokładniejszą sondą, ponieważ na pomiar nie wpływają zmiany temperatur. Dodatkowo jest odporna na zanieczyszczenia paliwa czy zakłócenia ultradźwiękami. Wszystkie rodzaje sond paliwowych obecne na rynku z pewnością pozwalają obniżyć koszty związane z kradzieżą paliwa.


Podsumowując możemy powiedzieć że mamy następujące rodzaje sond:
Pojemnościowe
Kontaktronowe
Ultradźwiękowe

Z powodów technicznych i ekonomicznych najczęściej stosowane są sondy pojemnościowe. Decydujące znaczenie ma tu przystępna cena. Do tego dochodzi jeszcze jedna bardzo istotna cecha. Tego typu sondy można docinać do wysokości zbiornika w chwili instalacji. Ma to wielkie znaczenie dla wygody dostaw i instalacji.


Komentarze


laki     napisał dnia 2012-11-12 08:44:43

A ja podłączyłem swój lokalizator GPS do oryginalnego pływaka jaki znajduje się w baku. Na jego wyjściu jest przecież też napięcie zależna od ilości paliwa. Dzięki temu zaoszczędziłem sporo kasy bo nie musiałem kupować sondy paliwa. Niestety są one drogie. Z tego co widzę w necie to ceny zaczynają się od 600 pln netto w górę. Co prawda oszczędności na paliwie w dużych autach są jeszcze większe ale w moim wypadku rozwiązałem ten problem o wiele mniejszymi nakładami.Mikus     napisał dnia 2013-10-21 07:30:30

Ale odczyt z pływaka jest niedokładny. Dobra sonda paliwa odczyta jego poziom z dokładnością 1%. Taki odczyt jest wiarygodny i dokładny.Kulek     napisał dnia 2013-10-24 22:19:01

Sonda sondą ale najlepiej czytać bezpośrednio z komputera samochodu. Teraz właściwie już wszystkie pojazdy mają CAN-a więc nie ma co bawić się w wiercenie zbiornika i ładowanie tam sondy.

Dodaj swój komentarz


Twój nick lub imię

Twój komentarz


Ile jest pięć dodać dziesięć ?

ramka_3_tlo_3