Jesteś niezalogowany ...    Zaloguj się

Polecamy

Info

Najważniejsze info

Informacje o systemie monitoringu GPS.

Screen

Screen shots

Zrzuty ekranów naszego systemu.

Funkcje

Lista funkcji

Lista funkcji monitoringu GPS.

Funkcje

Cennik

Cennik usług monitoringu GPS.

Video

Video

Materiały video. Filmy pokazujące działnie monitoringu.

Instrukcja

Jak to zrobić

Artykuły pokazujące jak używać naszego programu

Faq

FAQ

Często zadawane pytania. Odpowiadamy.

Faq

Rozmaitości

Różne artykuły na tematy pokrewne. Motoryzacja, GPS, zarządzanie flotą ...

Faq

Technikalia

Artykuły techniczne na różne tematy związane z tematem monitoringu

Faq

Opinie

Opinie naszych klientów o systemie monitoringu pojazdów

Psychologiczne działanie monitoringu GPS


Lokalizator GPS – dzisiaj jedna z najbardziej popularnych metod nie tylko kontroli kierowców, ale również wprowadzania oszczędności w firmach. Zamontowany system pozwala na sprawdzanie, gdzie znajduje się pojazd a nawet z jaką porusza się prędkością. To idealne rozwiązanie, by zwiększyć wydajność pracy i bezpieczeństwo załogi oraz załadunku. Ponieważ większość lokalizatorów GPS posiada również pomiar paliwa znacznie zmniejszają się koszty z nim związane.
Ale to tylko niektóre z korzyści posiadania systemu GPS; kolejne są znaczące przede wszystkim przy wprowadzeniu tej metody kontroli w firmach. Najczęściej lokalizator GPS wykorzystuje się w pojazdach firmowych, w branży transportowej, handlowej czy kurierskiej.

Według zarządzających firmami z wymienionych wyżej sektorów rynku monitoring GPS jak najbardziej jest potrzebny – za opowiedziało się aż 90% badanych (według sondażu przeprowadzonego na grupie właścicieli flot). Warto jednak dodać, iż z tego systemu korzysta tylko 1/3 z nich. Według badania 60% zarządzających uważa, że monitoring GPS znacznie zwiększa bezpieczeństwo, 78% bierze pod uwagę aspekt ekonomiczny a aż 90% uważa, że monitoring GPS jest konieczny do kontrolowania pracowników. Co ciekawsze, większość samych kierowców nie ma nic przeciwko tego rodzaju kontroli chociaż jak wynika z obserwacji pracodawców zdarza się, że informacja o zamontowanym lokalizatorze GPS jest czynnikiem odstraszającym potencjalnych pracowników.
Lokalizator GPS wykrywa szereg nieprawidłowości, jak się okazuje aż w 58% przypadków kierowcy stanowczo przekraczali dozwoloną prędkość a 56% z nich wykorzystywała na trasie nieoptymalne drogi przejazdu przez co narażała pracodawców na dodatkowe koszty. Co więcej, 49% kierowców wykorzystuje służbowe auta do celów prywatnych i to niejednokrotnie w czasie godzin pracy - trzeba jednak podkreślić, że aż 1/3 pracodawców nie ma nic przeciwko ażeby kierowcy korzystali z firmowych aut jeśli tylko wykonają obowiązki zawodowe. Najczęściej pracownicy w tym celu nie korzystają z kart paliwa a pracodawca dalej może monitorować stan i lokalizację samochodu.


Dla samych pracodawców najważniejszymi informacjami, jakie dzięki monitoringowi GPS mogą uzyskać jest położenie auta w danym momencie (aż 96% respondentów uznało ten czynnik za najważniejszy), wykonywanie przez kierowców planowanych kursów i odwiedzanie wytypowanych punktów (84% badanych uważa to za sprawę priorytetową) oraz korzystanie z pojazdu do celów prywatnych (64% pracodawców uważa tą kwestię za najważniejszą). Zadziwiać może fakt, iż tylko 38% ankietowanych za priorytet uznaje kontrolę przekraczania przez pracowników dozwolonej prędkości.
Sam lokalizator GPS wpływa znacząco nie tylko na oszczędności w firmie czy lepszy komfort pracy zarządzającego flotą. Jak wynika z badań przeprowadzonych na grupie 237 kierowców świadomość monitoringu ma znaczący wpływ na jakość ich pracy. Okazuje się, że osoby poruszające się służbowym autem, w którym zamontowano system jeżdżą o 10 km/h od kierowców w samochodach prywatnych. Ponadto wiadomo też, że kierowcy flotowi znają doskonale zasady eco drivingu – jeżdżą dużo płynniej aniżeli ci, którzy poruszają się własnymi pojazdami, ich jazda jest łagodniejsza, hamowania nie tak ostre a przyśpieszenia niezbyt gwałtowne. Wszystko to sprawia, że jazda staje się bezpieczniejsza i bardziej ekonomiczna.Kolejną zaletą zachowań kierowców flotowych jest doskonałe przygotowanie do trasy – dokładnie planują drogę i odcinki przejazdu a sama jazda polega na częstym zmienianiu biegów. Kierowca auta z zamontowanym systemem automonitoringu stara się utrzymać silnik na niskich obrotach, systematycznie kontroluje ciśnienie w oponach i zbytecznie nie korzysta z klimatyzacji – jednym słowem korzystanie z auta staje się wtedy bardziej optymalne i rozważne dzięki czemu redukowane zostają koszty. Na takiej jeździe korzysta także naturalne środowisko, ponieważ ekonomiczna jazda to mniejsze wydzielanie szkodliwych spalin.
Sporą różnicę widać także w zachowaniu prowadzenia pojazdu w sytuacji fotoradarów na drogach – kierowcy monitorowani zwalniają już na około 1 kilometr przed jego występowaniem, dla porównania auta prywatne zwalniają na odcinku około 600 metrów przed fotoradarem i nawet w przypadku tego rodzaju kontroli jadą szybciej średnio o 10 km/h. Kierowcy flotowi zazwyczaj mijają kontrolę z prędkością 50 km/h (nawet wtedy, gdy dozwolona jest jazda z większą prędkością).
Wydaje się, że obecnie instalacja systemu monitoringu aut to najlepszy sposób na poskromienie temperamentu kierowców. Nie bez znaczenia jest przecież istniejący wszechobecny wizerunek pracowników poruszających się autami firmowymi jako drogowych piratów, którzy nie tylko znacznie przekraczają dozwoloną prędkość i nie stosują się do znaków drogowych, ale podczas jazdy rozmawiają przez telefon czy nie dbają zupełnie o sam stan pojazdu, bo przecież ten nie jest ich własnością.Komentarze


Brak komentarzy - możesz być pierwszy


Dodaj swój komentarz


Twój nick lub imię

Twój komentarz


Ile jest pięć dodać dziesięć ?

ramka_3_tlo_3