Jesteś niezalogowany ...    Zaloguj się

Polecamy

Info

Najważniejsze info

Informacje o systemie monitoringu GPS.

Screen

Screen shots

Zrzuty ekranów naszego systemu.

Funkcje

Lista funkcji

Lista funkcji monitoringu GPS.

Funkcje

Cennik

Cennik usług monitoringu GPS.

Video

Video

Materiały video. Filmy pokazujące działnie monitoringu.

Instrukcja

Jak to zrobić

Artykuły pokazujące jak używać naszego programu

Faq

FAQ

Często zadawane pytania. Odpowiadamy.

Faq

Rozmaitości

Różne artykuły na tematy pokrewne. Motoryzacja, GPS, zarządzanie flotą ...

Faq

Technikalia

Artykuły techniczne na różne tematy związane z tematem monitoringu

Faq

Opinie

Opinie naszych klientów o systemie monitoringu pojazdów

Monitoring floty pojazdów


Bardzo wiele firm posiada większą lub mniejsza flotę pojazdów, której zadaniem jest oczywiście bycie narzędziem pracy dla osób zatrudnionych w firmie. Samochody mogą służyć do rozwożenia towarów, do podróży biznesowych i wielu innych zadań. Problem polega niestety na tym, iż nagminne jest nadużywanie przez pracowników swobody, związanej z korzystaniem z pojazdów służbowych. Pomijając fakt, że ludzie w ogóle o te samochody nie dbają, to często widzimy jednak wykorzystanie tych aut do spraw natury prywatnej. Generuje to koszty dla właściciela floty aut, który więcej płaci za paliwo oraz naprawy samochodów. Pomoc, w doglądaniu floty pojazdów, coraz częściej stanowi specjalny monitoring GPS.

Jak to działa

Główne przewinienia kierowców w firmie.
W firmie może pracować nie tylko typowy kierowca zawodowy, który rozwozi przesyłki lub towary po terenie miasta, kraju, a nawet całej Europy. Z floty pojazdów bardzo często korzystają przecież także przedstawiciele handlowi do szybkiego przemieszczania się i rozmów biznesowych z klientami. Jak pokazały niedawno wykonane badania, zrealizowane na różnych flotach pojazdów, można wyodrębnić aż pięć głównych przewinień jakie popełniają pracownicy korzystający z tych samochodów. Na pierwszym miejscu stoi tutaj zdecydowanie wykorzystywanie samochodu służbowego do prywatnych celów, ale…co ciekawe nie tylko po pracy, ale nawet w jej trakcie. Druga sprawa to korzystanie z nieoptymalnych tras co powoduje zwiększenie zużycia paliwa i wyższe koszty dla firmy. Na trzecim miejscu przewinień znalazło się niewywiązywanie z obowiązków. Okazuje się bowiem, że co trzeci pracownik nie odwiedza wszystkich miejsc w których powinien się pojawić danego dnia. Nagminne jest także robienie przerw co parę chwil. Na koniec pozostaje nam grzech związany z przekraczaniem prędkości. Aż 60% pracowników notorycznie łamie przepisy drogowe. Inwestując w monitoring GPS floty pojazdów można naprawdę skutecznie „walczyć” z tymi wszystkimi przewinieniami.


Ewidencja czasu pracy kierowców.
Jak wykazują kolejne badania, przeprowadzone już pośród samych pracodawców, najważniejszą kwestią dla firmy jest ewidencja czasu pracy kierowcy. Do tej pory był z tym duży problem, ale monitoring GPS zmienia kompletnie tę kwestię. Teraz pracodawca może w dowolnej chwili sprawdzić gdzie znajdują się jego pracownicy, czy nie robią sobie co chwilę przerw, odwiedzają wszystkie punkty oraz nie kończą pracy przed czasem. Budzi to oczywiście ogromne kontrowersje w środowisku pracowniczym, które czuje się mocno inwigilowane. Tak naprawdę jednak, przecież pracownicy, którzy rzetelnie wykonują swoją pracę nie mają się czego obawiać. Pracodawca na pewno nie będzie kontrolował ich czasu pracy bezustannie, ale z pewnością przyda się to w momentach spornych. Korzystając z systemu GPS można śledzić pozycję każdego samochodu z osobna i kontrolować bardzo wiele parametrów. Co ważne, wprowadzenie takiego systemu w firmie wcale nie jest bardzo kosztowne.


Ograniczenie wykorzystywania pojazdów służbowych do celów prywatnych.
Wspominałem wcześniej o tym, że pracownicy nagminnie wykorzystują samochody służbowe do załatwiania swoich spraw osobistych. Okazuje się, że w ponad 80% przypadków pracodawcę aż tak bardzo nie boli ten fakt, jak jednak to, że ludzie Ci robią to w czasie pracy, kiedy powinni zajmować się obowiązkami służbowymi. Montując monitoring GPS we flocie pojazdów można kontrolować także i to. Wiadomo, gdzie danego dnia kierowca ma się pojawić, a więc w przypadku odstępstw od tych położeń można już się domyślać, że załatwia on własne sprawy. Coraz częściej możemy spotkać się z sytuacją, gdzie pracodawca pozwala korzystać pracownikowi z samochodu służbowego, ale po godzinach pracy. Wtedy nie wolno tankować auta korzystając z kart paliwowych.


Poważne oszczędności dzięki mniejszemu zużyciu paliwa.
Największe koszty, związane z posiadaniem floty pojazdów w firmie, generuje zdecydowanie paliwo. Auta te są nieustannie w ruchu, a jak wysokie są ceny paliwa na stacjach wie chyba każdy. Firmy ponoszą duże wydatki na paliwo po pierwsze dlatego, że kierowcy wykorzystują te samochody do prywatnych celów i oczywiście korzystają z „firmowego” paliwa. Po drugie, niejednokrotnie jeżdżą trasami objazdowymi, bo tak im jest po prostu wygodniej. Monitoring GPS floty pojazdów to przede wszystkim właśnie ograniczenie kosztów związanych ze zużyciem paliwa. Pozostałe funkcjonalności są niejako poboczne i pokazują to nawet statystki, gdzie pracodawcy jako główny powód montażu systemu GPS we flocie aut, podają właśnie ograniczenie zużycia paliwa. Firmy mogą sprawdzać każdy pojazd i to nie tylko na bieżąco. W pamięci zapisuje się bowiem trasa przebyta przez samochód. Można sprawdzić czy kierowca nie zbaczał za bardzo z wyznaczonej trasy, nie korzystał z auta w sposób niedozwolony oraz czy nie przekracza nagminnie prędkości, co przecież także ma wpływ na zużycie paliwa.


Łamanie przepisów drogowych przez pracowników.
Nie sposób nie wspomnieć o tym, że każdy monitoring floty pojazdów pozwala na stałe kontrolowanie prędkości z jaką poruszały lub poruszają się samochody. W połączeniu z dokładnymi mapami drogowymi bezpośrednio można więc sprawdzać, czy kierowca nie łamie nagminnie ograniczeń związanych z prędkością. Smutne jest niestety to, że ponad 80% pracodawców w czasie przeprowadzonego sondażu, stwierdziło, że ta opcja jest dla nich zupełnie bezużyteczna. Pracodawcy nie zależy więc na bezpieczeństwie swoich pracowników, a to oznacza, że nasz kraj nie dorósł jeszcze do bycia prawdziwym członkiem Europy. Tak czy inaczej monitoring GPS floty pojazdów zapewnia również taką funkcjonalność i myślę, że zainteresowanie tą funkcją będzie stale rosło.

Monitoring GPS we flocie pojazdów zdecydowanie nie jest bezczelną inwigilacją.
Wspominałem już o tym, że środowisko kierowców bardzo poważnie buntuje się na wieść o tym, iż w ich firmie zostanie zamontowany monitoring GPS we wszystkich pojazdach. Osobiście uważam jednak, że monitoring wcale nie jest żadną inwigilacją, a jedynie poprawą ergonomii pracy dla każdego pracodawcy. Pracownicy, którzy bardzo rzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków, nie mają się przecież czego obawiać. Oczywistym jest też to, że nikt nie będzie przez cały dzień siedział przed monitorem i tylko obserwował, gdzie w danym momencie są samochody. To jedynie opcja, która pozwala wprowadzić dodatkową kontrolę w firmie. Zmusi to nierzetelnych pracowników do zmiany swojego sposoby bycia. Monitoring GPS z pewnością przyczyni się także do poprawy wydajności pracy. Z opisywanych już badań wynika także, że pracodawcy wcale nie zawsze irytują się na wieść o tym, że pracownik korzysta prywatnie z samochodu w czasie pracy. Jeśli wywiązuje się ze swoich obowiązków odpowiednio i, najzwyczajniej w świecie, ma trochę czasu przed rozpoczęciem się kolejnego zadania to nikt nie przyczepi się o to, że pojechał załatwić w tym czasie swoje sprawy. Pracodawcy, poprzez monitoring floty pojazdów, mają pod stałą kontrolą szczególnie tych pracowników co do których mają duże zastrzeżenia.

Dopasowanie systemu monitoringu do branży firmy.
Bardzo ważną informacją jest to, że system monitoringu GPS można bardzo swobodnie dopasować do branży firmy, w jakiej pracuje flota samochodów. Czyni to monitoring bardzo elastycznym, a firmy zapewniające wdrożenie takich systemów w samochodach, zawsze wykorzystują to i idealnie dopasowują cały system do potrzeb przedsiębiorcy. Wiadomo przecież, że zupełnie inne wymagania wobec takiego monitoringu będą w przypadku floty pojazdów dla przedstawicieli handlowych, a inne dla firm zajmujących się transportem towarów wszelkiego rodzaju. Osobne rozwiązania monitoringu stosuje się także dla firm komunalnych, jak i wszelkich działalności gospodarczych, które świadczą jedynie usługi.

Koszty montażu monitoringu GPS we flocie pojazdów.
Teraz powstaje oczywiście najważniejsze pytanie, czyli ile to wszystko kosztuje? Wiemy już jak wiele możliwości posiada system monitoringu pojazdów flotowych oraz mamy świadomość tego, iż pozwala on realnie zaoszczędzić na paliwie. Chcąc korzystać z tych wszystkich możliwości musimy mieć świadomość tego, że nie można kupować najtańszych urządzeń. Dobry nadajnik GPS do monitoringu to koszt rzędu nawet kilku tysięcy złotych, oczywiście razem z montażem. Sam system do monitoringu to już opłata abonamentowa, która z pewnością powinna się zamykać w kilkuset złotych na miesiąc. Za te pieniądze otrzymujemy jednak bardzo nowoczesny, wydajny i funkcjonalny system monitoringu GPS samochodów w naszej firmie. Czy jest to opłacalne? To oczywiście zależy od profilu firmy oraz sposobu wykorzystania pojazdów. Mówiąc jednak o oszczędności paliwa warto wspomnieć o tym iż, według statystyk, taki system GPS to nawet 2-3 tysiące złotych oszczędności na paliwie miesięcznie, w przypadku jednego pojazdu ciężarowego. Nie trudno więc obliczyć, że już po 1-2 miesiącach zwraca nam się koszt inwestycji w system monitoringu i od tej pory zaczynają się naprawdę realne oszczędności. Chcąc wykorzystać system GPS jedynie do kontroli swoich pracowników, urządzenia te można zamontować tylko w kilku autach, oczywiście nie informując o tym w których konkretnie. Takie rozwiązanie pozytywnie wpłynie na wydajność pracy w firmie, a wiec znów przełoży się to na dodatkowe zyski finansowe. Urządzenia do monitoringu GPS floty pojazdów są coraz bardziej nowoczesne, zapewniają większe możliwości, a ich ceny wciąż spadają.


Komentarze


Junak     napisał dnia 2014-02-07 09:12:49

No tak. Mam 5 samochodów w firmie i opanowanie tego co robią kierowcy jest faktycznie nie lada zadaniem. GPS-y to chyba jedyna rozsądna metoda aby coś z tym zrobić.

Dodaj swój komentarz


Twój nick lub imię

Twój komentarz


Ile jest pięć dodać dziesięć ?
ramka_3_tlo_3