Jesteś niezalogowany ...    Zaloguj się

Polecamy

Info

Najważniejsze info

Informacje o systemie monitoringu GPS.

Screen

Screen shots

Zrzuty ekranów naszego systemu.

Funkcje

Lista funkcji

Lista funkcji monitoringu GPS.

Funkcje

Cennik

Cennik usług monitoringu GPS.

Video

Video

Materiały video. Filmy pokazujące działnie monitoringu.

Instrukcja

Jak to zrobić

Artykuły pokazujące jak używać naszego programu

Faq

FAQ

Często zadawane pytania. Odpowiadamy.

Faq

Rozmaitości

Różne artykuły na tematy pokrewne. Motoryzacja, GPS, zarządzanie flotą ...

Faq

Technikalia

Artykuły techniczne na różne tematy związane z tematem monitoringu

Faq

Opinie

Opinie naszych klientów o systemie monitoringu pojazdów

Kontrola poziomu paliwa - CAN czy sonda


System monitoringu pojazdów to dziś jedno z najczęściej wykorzystywanych urządzeń, które pozwala nie tylko kontrolować aktualne położenie samochodu, ale również sprawdzać stan poziomu paliwa. Takie rozwiązanie w przypadku flot samochodowych wydaje się niezbędne do zmniejszania kosztów i tym samym generowania zysków w firmie. Kontrola poziomu paliwa w autach, w których automonitoring został zainstalowany może odbywać się na kilka sposobów, między innymi za pomocą odczytu danych z szyny CAN bądź przy pomocy sondy paliwa.

Truck

Szyna CAN
Aby móc korzystać z monitoringu, który poziom paliwa kontroluje za pomocą szyny CAN trzeba sprawdzić czy dane auto taką szynę w ogóle posiada – warto przy tym dodać, że praktycznie w każdym samochodzie, który wyprodukowany został po 2002 roku owa szyna istnieje. To czy pojazd wyposażony jest w szynę CAN można również łatwo sprawdzić w autoryzowanym warsztacie samochodowym. Czytnik CAN, który stanowi element systemu monitoringu umożliwia sprawdzanie nie tylko poziomu paliwa, ale również wysokość obrotów silnika czy wychylenie pedału gazu. Te dodatkowe funkcje pozwolą na dokładne zbadanie stylu jazdy kierowcy i eliminację niekorzystnego użytkowania auta. W przypadku tego sposobu kontroli poziomu paliwa i innych czynników dane do analizy pobierane są z komputera pokładowego samochodu, które kolejno docierają do magistrali CAN. Istotną kwestią w tym wypadku jest dobranie odpowiedniego modelu systemu monitoringu pojazdów, bowiem może się zdarzyć, iż ten będzie nieodpowiedni biorąc pod uwagę na przykład rocznik auta przez co wykazywane będą informacje odbiegające od rzeczywistości. Kiedy już sprawy techniczne zostały załatwione a właściwy monitoring podłączony każdy zarządzający flotą pojazdów bez problemu i w dogodnym dla siebie momencie może sprawdzić interesujące go czynniki logując się do systemu i wybierając konkretne funkcje. Tutaj do wyboru jest między innymi wybór samochodu, jaki ma być kontrolowany, zakres czasowy analizy a nawet gęstość pobieranych próbek. Wszelkie dane zostają wyświetlane na mapie, która w sposób obrazowy i dokładny ukazuje interesujące zarządzającego dane.

Sonda paliwa

Sonda paliwa
Kolejnym sposobem kontroli poziomu paliwa jest wspomniana wyżej sonda paliwa. Ta wykorzystywana jest głównie w starszych samochodach, bez szyny CAN i umieszcza się ją w baku paliwowym. Kontrola poziomu paliwa przy pomocy tego urządzenia jest uważana za jedną z najbardziej precyzyjnych, jest także najbardziej popularna. Należy jednak w tym miejscu dodać, iż dokładność pomiaru będzie zależała od rodzaju użytej sondy, wymienia się bowiem jej cztery rodzaje: sonda ultradźwiękowa, pojemnościowa, ciśnieniowa-referencyjna i konaktronowa – najmniej trwała i najbardziej niedokładna jest konaktronowa, za najlepszą uważa się natomiast ciśnieniowo-referencyjną (średnia dokładność do 5%). Oprócz samej analizy poziomu paliwa przy pomocy sondy zanalizować można w prosty sposób średnie spalanie, moment tankowania czy upuszczania paliwa, co skutecznie zapobiegnie jego kradzieży. Wszystkie dane podobnie jak w przypadku monitoringu z szyną CAN są udostępniane w każdym dogodnym dla kontrolującego momencie w postaci map, wykresów i dokładnych raportów po zalogowaniu się do systemu i wybraniu odpowiednich parametrów.


Zbiornik

Wady i zalety obu możliwości kontroli poziomu paliwa
W przypadku tych dwóch opcji niewątpliwą zaletą jest dokładny pomiar poziomu paliwa, chociaż zauważa się, że w przypadku sondy paliwowej jest on bardziej precyzyjny (sondy paliwa są odporne na różnego typu kwasy jak również wstrząsy i drgania mechaniczne; na odczyt nie wpływa też zmiana temperatury czy przemieszczanie się paliwa). Z drugiej jednak strony posiadając szynę CAN i kontrolując paliwo za pomocą jej magistrali możemy równocześnie pobierać dane z innych źródeł – jednocześnie poziom paliwa może być kontrolowany przy użyciu sondy. W przypadkach aut starszej generacji (bez szyny CAN) pozostaje nam tylko ta jedna możliwość. Zamontowanie sondy w baku paliwowym wymaga w nim interwencji mechanicznej, w przypadku szyny CAN dane pobierane są z komputera pokładowego zamontowanie więc staje się dużo prostsze chociaż należy uważać, by przy podłączaniu nie uszkodzić komputera ani jego elementów. Obecnie system automonitoringu z funkcją kontroli poziomu paliwa to jeden z najskuteczniejszych i najtańszych sposobów na eliminację zbytecznych kosztów i zwiększenie zysków. Roczny pakiet startowy obejmujący wszystkie funkcje dostępne w określonym modelu systemu monitoringu GPS to średni koszt 700 złotych w przypadku instalacji z możliwością kontroli paliwa przy użyciu szyny CAN i około 1 000 złotych przy automonitoringu z zastosowaniem sondy paliwa. Jak pokazują statystyki, już po pierwszym miesiącu od zamontowania monitoringu GPS w pojazdach zużycie paliwa spada średnio o 15% a poprawa stylu jazdy kierowców nawet o 90%.Komentarze


Brak komentarzy - możesz być pierwszy


Dodaj swój komentarz


Twój nick lub imię

Twój komentarz


Ile jest pięć dodać dziesięć ?

ramka_3_tlo_3