Jesteś niezalogowany ...    Zaloguj się

Polecamy

Info

Najważniejsze info

Informacje o systemie monitoringu GPS.

Screen

Screen shots

Zrzuty ekranów naszego systemu.

Funkcje

Lista funkcji

Lista funkcji monitoringu GPS.

Funkcje

Cennik

Cennik usług monitoringu GPS.

Video

Video

Materiały video. Filmy pokazujące działnie monitoringu.

Instrukcja

Jak to zrobić

Artykuły pokazujące jak używać naszego programu

Faq

FAQ

Często zadawane pytania. Odpowiadamy.

Faq

Rozmaitości

Różne artykuły na tematy pokrewne. Motoryzacja, GPS, zarządzanie flotą ...

Faq

Technikalia

Artykuły techniczne na różne tematy związane z tematem monitoringu

Faq

Opinie

Opinie naszych klientów o systemie monitoringu pojazdów

Kontrola paliwa


Paliwo

W dzisiejszych czasach kiedy ceny paliwa mkną do góry szczególnie ważna jest jego kontrola przede wszystkim w dużych firmach transportowych, gdzie całe floty samochodów są głównym narzędziem pracy. Wydaje się wręcz obowiązkowe móc zadbać o mniejsze koszty z tego tytułu, biorąc pod uwagę fakt, iż niestety coraz więcej pracowników próbuje zyskać w nieuczciwy sposób coś dla siebie. W branży transportowej czy logistyce gdzie do skontrolowania jest często cały szereg pojazdów nie zawsze jest to łatwe zadanie dla zarządzających.

Istnieje jednak kilka sposobów, aby stan i zużycie paliwa móc kontrolować, sprawdzając przy okazji uczciwość pracowników. Podstawowym, lecz dosyć uciążliwym sposobem jest dostarczanie przez pracownika faktur paliwowych. Aby korzystać z tego sposobu dla lepszej kontroli niezbędne jest także prowadzenie książki pojazdu, w którą to pracownik wpisuje wszelkie adnotacji dotyczące tankowania (ilość tankowanego paliwa, data). Dzięki temu w porównaniu z fakturami można obliczyć średni stan spalania auta w przeliczeniu na ilość tankowania ten system da nam obraz tego czy pracownik nie oszukuje i czy jeździ ekonomicznie. Jest to jednak mozolny sposób, przy którym łatwo zagubić się w fakturach nie wspominając o przeliczaniu, jeśli dodatkowo mamy do sprawdzenia kilka aut w miesiącu metoda ta staje się wręcz uciążliwa.

Kolejną metodą są karty paliwowe wydawane przez koncerny. To dobry i łatwy sposób na kontrolę. Pracownik posługuje się tą kartą niczym kredytową, do tego zapisane na niej zostają wszelkie informacje dotyczące tankowania. Zarządzający flotą rozlicza się z danym koncernem raz za wszystkie auta jakie posiada we flocie w określonym terminie. Dodatkowo może ustawić opcje korzystania np. zakaz tankowania droższego paliwa czy zakaz tankowania w weekendy (to dobry sposób, by pracownik nie tankował dla własnych potrzeb). Daje to możliwość kontroli i sprawi, że łatwo wychwycimy kierowcę, który zawyża średnie spalanie czy tankuje nad wyraz często. Ta opcja też nie pozwala na ewentualne kradzieże paliwa ? istnieje zakaz tankowania do kanistrów czy innego auta.

Najdroższym, ale jednak najlepszym sposobem wydaje się być monitoring GPS. Nie dość, że pozwala na bieżąco lokalizować określone auto oraz przebyte trasy to jeszcze dostarczy nam informacji dotyczących poziomu paliwa. Jest kilka sposobów, aby za pomocą tego systemu móc kontrolować te parametry: np. za pomocą sondy umieszczonej w baku czy dzięki szynie CAN (w nowszych modelach samochodów). Urządzenie monitorujące dostarczy nam również informacji o średnim spalaniu czy technice jazdy kierowcy danego auta a nawet kiedy pojazd był w ruchu czy postoju. Te informacje stają się niezwykle cenne, aby móc generować oszczędności. Pomimo, iż jest to sposób najdroższy wydaje się być najlepszym, poniesione koszty szybko się zwracają biorąc pod uwagę oszczędności jakie może przynieść to urządzenie poprzez kontrolę i analizę określonych wskaźników. Jest to system, który łączy w sobie moc sprawdzania kilku różnych czynników jednocześnie dając nam dzięki temu lepsze możliwości ich kontroli.
Komentarze


okimek     napisał dnia 2012-11-08 19:09:53

Pracownik dobrze i uczciwie opłacany to najczęściej pracownik uczciwy. Może by tak pieniądze przeznaczone przez pracodawców na kontrolę pracowników wypłacić właśnie pracownikom. W efekcie większa część z nich przestałaby kombinować choćby z paliwem. A tak coraz większa kasa idzie na różnego rodzaju kontrolingi i monitoringi. Oczywiście w efekcie pracownik nie kradnie ale myśli coraz gorzej o swoim pracodawcy. Czuje się też bezosobowo bo kontrolowany jest po przez różne elektroniczne urządzenia.Derek     napisał dnia 2012-11-10 08:29:41

Niestety okazja czyni złodzieja. Jak ludzie zoriętują się, że nie są kontrolowani to zacznie się. I już nie będziesz mógł opanować kosztów. Ja tam działam zgodnie z zasadą "wierzyć ale kontrolować". Robię tak od lat i dobrze na tym wychodzę.

Dodaj swój komentarz


Twój nick lub imię

Twój komentarz


Ile jest pięć dodać dziesięć ?

ramka_3_tlo_3