Jesteś niezalogowany ...    Zaloguj się

Polecamy

Info

Najważniejsze info

Informacje o systemie monitoringu GPS.

Screen

Screen shots

Zrzuty ekranów naszego systemu.

Funkcje

Lista funkcji

Lista funkcji monitoringu GPS.

Funkcje

Cennik

Cennik usług monitoringu GPS.

Video

Video

Materiały video. Filmy pokazujące działnie monitoringu.

Instrukcja

Jak to zrobić

Artykuły pokazujące jak używać naszego programu

Faq

FAQ

Często zadawane pytania. Odpowiadamy.

Faq

Rozmaitości

Różne artykuły na tematy pokrewne. Motoryzacja, GPS, zarządzanie flotą ...

Faq

Technikalia

Artykuły techniczne na różne tematy związane z tematem monitoringu

Faq

Opinie

Opinie naszych klientów o systemie monitoringu pojazdów

Jak monitorować samochody


Zagadnienie monitorowania floty samochodów czy nawet pojedynczych pojazdów w firmie jest bardzo istotny. Jak wszyscy wiemy ich ilość jest coraz większa i co za tym idzie koszty ich eksploatacji są też spore. Ale aby prawidłowo ocenić potrzeby w zakresie monitorowania tego aspektu pracy firmy należy sprawdzić jakie elementy należy kontrolować.

Truck1

W pierwszej kolejności należy wymienić koszty jakie wiążą się z eksploatacją pojazdów w firmie. Są to:
1. Koszty paliwa
2. Koszty ubezpieczenia OC i AC
3. Koszty napraw bieżących
4. Koszty likwidacji szkód
5. Koszty wymiany ogumienia
6. Koszty przeglądów technicznych 7. Koszty osobowe – wynagrodzenie kierowcy


Każdy z wyżej wymienionych elementów jest istotny ale może mieć różną wagę w zależności od sytuacji. Floty pojazdów w firmach mogą mieć różne zadania a co za tym idzie różną strukturę wewnętrzną. Inna będzie sytuacja floty pojazdów osobowych którymi podróżują przedstawiciele handlowi, a inna gdy mamy zarządzać flotą pojazdów ciężarowych. Generalnie floty pojazdów możemy podzielić na:
1. Flotę pojazdów lekkich
2. Flotę samochodów dostawczych
3. Flotę samochodów ciężarowych
4. Flotę samobieżnych maszyn budowlanych
5. Flotę mieszaną
W zależności od konkretnej sytuacji będziemy musieli kłaść nacisk na inny aspekt monitorowania. Poniżej zostaną omówione aspekty monitorowania każdej z wymienionych flot.

Truck2


Flota pojazdów lekkich
Samochody osobowe lub osobowe z kratką to najczęściej używane pojazdy przez firmy handlowe. Poruszają się nimi przedstawiciele handlowi wykonując zadania akwizycji czy spotkań handlowych. Tego typu flota charakteryzuje się niskim kosztem zakupu samego pojazdu. Najczęściej są to samochody nowe więc na gwarancji. Dzięki temu koszty eksploatacyjne ograniczają się najczęściej do kosztów paliwa i ubezpieczenia. W takiej sytuacji najczęściej stosowany jest jeden z dwóch modeli monitorowania samochodów:
1. Monitoring Standard czyli monitorowanie pozycji pojazdu i jego prędkości
2. Monitoring CAN czyli monitorowanie pozycji pojazdu, jego prędkości i poziomu paliwa w zbiorniku.
Wybór jednego z wyżej opisanych rozwiązań najczęściej determinowany jest kosztami początkowymi. Monitoring CAN kosztuje więcej ale tylko na początku. Wynika to z tego, że istnieje konieczność zakupienia czytnika CAN. Do tego dochodzą jeszcze koszty instalacji w samochodzie. Wykonanie podłączenia do szyny CAN może być wykonane przez warsztat posiadający wymaganą wiedzę w tym zakresie. Natomiast Monitoring Standard może zostać zainstalowany nawet we własnym zakresie.

Flota samochodów dostawczych
Tutaj sytuacja jest dosyć podobna jak w przypadku floty pojazdów lekkich. Należy wybrać jedną z dwóch opisanych opcji. Ponieważ jednak tego typu pojazdy pokonują większe odległości a co za tym idzie spalają większą ilość paliwa. Z tego właśnie powodu częściej wybierane są zestawy Monitoringu CAN, które pozwalają na kontrolę spalania paliwa i tankowania.

Flota samochodów ciężarowych
Tego typu flota to najczęściej klika lub kilkanaście ciężarówek kub ciągników siodłowych. Są to samochody które z racji bardzo dużych przebiegów spalają bardzo duże ilości paliwa. W takim wypadku wybierana jest jedna z następujących opcji:
1. Monitoring CAN czyli monitorowanie pozycji pojazdu, jego prędkości i poziomu paliwa w zbiorniku.
2. Monitoring Sonda czyli monitorowanie pozycji pojazdu, jego prędkości i poziomu paliwa w zbiorniku ale za pomocą sondy paliwa.
Decyzja, który z zestawów wybrać zależy od kilku czynników. Po pierwsze od tego czy samochód ma szynę CAN. Ta zaczęła się pojawiać w samochodach w roku 2006 – 2008. Pojazdy produkowane o tej dacie z reguły ją mają. A więc w starszych autach trzeba stosować sondę paliwa. Jest też jeszcze jeden aspekt mający wpływ na wybór rozwiązania. Ponieważ szyna CAN z reguły nie działa gdy pojazd jest zaparkowany, system monitoringu nie chroni paliwa w tym czasie. Jeżeli zastosujemy sondę paliwa to w przypadku próby kradzieży paliwa z baku system zaalarmuje SMS-em odpowiednią osobę.

Flota samobieżnych maszyn budowlanych
Firmy budowlane często prowadzą prace w wielu lokalizacjach co powoduje konieczność monitorowania ich pracy. W takim wypadku należy zastosować Monitoring Machina. To lokalizator GPS pozwalający na podłączenie sond paliwa, czujników stanu i sterowanie wyjściami. Dzięki temu możliwe jest dokładne kontrolowanie czasu pracy maszyny, poziomu paliwa czy zdalne jej wyłączenie.

Floty mieszane
Często mamy do czynienia z firmami posiadającymi bardzo zróżnicowany park pojazdów. W takiej sytuacji należy dobrać różne rodzaje lokalizatorów GPS do różnych pojazdów. Takie rozwiązanie jest ekonomicznie najbardziej rozsądne i daje najlepsze efekty.

Komentarze


Janek     napisał dnia 2013-10-08 19:14:03

W niektórych autach z 2003 r. też jest szyna CANKazio     napisał dnia 2013-10-17 08:23:42

A może po prostu trzeba ludziom wierzyć? Ja mam 2 samochody i dwóch fajnych kierowców. Nie wierzę aby mnie okradali.

Dodaj swój komentarz


Twój nick lub imię

Twój komentarz


Ile jest pięć dodać dziesięć ?

ramka_3_tlo_3