Polecamy

Info

Najważniejsze info

Informacje o systemie monitoringu GPS.

Screen

Screen shots

Zrzuty ekranów naszego systemu.

Funkcje

Lista funkcji

Lista funkcji monitoringu GPS.

Funkcje

Cennik

Cennik usług monitoringu GPS.

Video

Video

Materiały video. Filmy pokazujące działnie monitoringu.

Instrukcja

Jak to zrobić

Artykuły pokazujące jak używać naszego programu

Faq

FAQ

Często zadawane pytania. Odpowiadamy.

Faq

Rozmaitości

Różne artykuły na tematy pokrewne. Motoryzacja, GPS, zarządzanie flotą ...

Faq

Technikalia

Artykuły techniczne na różne tematy związane z tematem monitoringu

Faq

Opinie

Opinie naszych klientów o systemie monitoringu pojazdów

GPS do samochodu


Jak wybrać GPS do samochodu? To częste pytanie jakie zadają sobie osoby odpowiedzialne w firmie za flotę samochodów czy po prostu ich właściciele. Jest to zadanie z pozoru łatwe ale jeżeli zaczniemy przyglądać się szczegółom to okazuje się, że nie jest to prawda.
W pierwszej kolejności należy być świadomy jak działa system do monitorowania pojazdów i z czego się składa. Te elementy są dosyć podobne we wszystkich systemach ale jest też sporo różnic. Zresztą często sprzedawcy stosują tu różne triki marketingowe aby zachęcić nas do zakupu i zamaskować słabości systemu.

ml300-1p

Każdy system do monitoringu GPS składa się z:
1. Lokalizatora GPS instalowanego w samochodzie
2. Oprogramowania do odbierania danych z lokalizatora
3. Oprogramowania do prezentacji danych
4. Bazy danych
Zanim przejdziemy o omówienia poszczególnych elementów, słów kilka o tym jak to wszystko działa. Lokalizator GPS zainstalowany w samochodzie odbiera dane z satelitów GPS i czasami też informacje z komputera samochodu. Pa pośrednictwem modemu wysyła dane do programu odbierającego. Transmisja odbywa się za pośrednictwem sieci telemetrycznej karty SIM i sieci GSM. Dane odebrane przez program odbierający zapisywane są w bazie danych. Takie zbieranie danych trwa nieprzerwanie. Aby zobaczyć te dane należy użyć programu do prezentacji danych. Program ten łączy się z bazą danych, gdzie zgromadzone są informacje przesłane z lokalizatora GPS. Po ich pobraniu program wyświetla trasy pojazdów na mapie czy też różne rodzaje zestawień. Taka jest oto, podana w skrótowej formie, zasada działanie systemu do monitoringu samochodów.
Zajmiemy się teraz bardziej szczegółowym opisem poszczególnych jego elementów. W tym zakresie występuje bardzo duże zróżnicowanie.


Lokalizator GPS
Ten element całego systemu jest bardzo istotny. Jest to urządzenie elektroniczne instalowane w samochodzie stanowiące centrum zbierania danych. Jest on wyposażony w mikroprocesor, moduł GPS, moduł GSM, kartę SIM i czasami w czytnik CAN lub sondę paliwa. Na rynku można spotkać bardzo dużo różnych konstrukcji. W pierwszej kolejności można je podzielić na:
1. Produkcję krajową
2. Import z Chin
Ten podział jest bardzo istotny. Powodem nie jest tu bynajmniej niska jakość produktów z Chin. Urządzenia tam wyprodukowane są zupełnie dobrej jakości. Problem tkwi w serwisie i oprogramowaniu. Po pierwsze gdy urządzenie się zepsuje lub działać będzie niestabilnie to nie ma możliwości naprawy. Po drugie urządzenia dostarczane są ze standardowym oprogramowaniem mikroprocesora na które nie mamy wpływu. Nie można więc zmienić funkcji samego urządzenia dostosowując go do konkretnych potrzeb. Natomiast w przypadku lokalizatorów Polskiej produkcji możemy liczyć na serwis i możliwość zmian w oprogramowaniu mikroprocesora.
Następny podział jaki należy przedstawić to funkcjonalność. Tutaj jest kilka grup jakie można przedstawić. Są to w kolejności:
1. Możliwość podłączenia do szyny CAN
2. Możliwość podłączenia sondy paliwa
3. Wejścia cyfrowe
4. Sterowanie wyjściami
5. Możliwość podłączenia czujników temperatury
6. Możliwość podłączenia terminali komunikacyjnych
Jak widać sam lokalizator GPS może posiadać różne wejścia i wyjścia. Od tego zależy jego rozszerzona funkcjonalność. Oczywiście są też urządzenia nie posiadające jakichkolwiek wejść i wyjść.
Szyna CAN to cyfrowa magistrala znajdująca się w pojazdach wyprodukowanych po roku 2002 ale oczywiście nie we wszystkich. Podłączając się do takiej magistrali można odczytać różne dane. Dla potrzeb monitoringu GPS najczęściej odczytuje się poziom paliwa. Ten parametr jest najistotniejszy. Należy też zwrócić uwagę na fakt, iż szyna CAN nie działa jednakowo w każdym samochodzie. Dlatego też wybierając lokalizator GPS z odczytem szyny CAN należy sprawdzić, czy obsługuje daną markę i rocznik pojazdu.
W nieco starszych pojazdach cenna jest możliwość podłączenia sondy paliwa. Pojazdy te nie mają szyny CAN więc najlepszą metodą kontroli paliwa jest instalacja sondy paliwa w zbiorniku. Lokalizator GPS może posiadać możliwość podłączania sygnału z takie sondy.
Część urządzeń posiada szereg wejść cyfrowych które pozwalają na podpięcie wielu sygnałów z pojazdu. Tego typu rozwiązanie potrzebne jest pojazdach specjalnych. Najlepszym przykładem są tu śmieciarki. Za pomocą wejść cyfrowych można kontrolować pobór śmieci i wysypywanie ich na wysypisku. Podobne funkcje mogą dotyczyć innych pojazdów specjalnych takich jak koparki, dźwigi, itp.
Część lokalizatorów GPS posiada wyjścia z możliwością ich sterowania. Sterowanie odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej lub wysyłając SMS. Te funkcje najczęściej stosuje się do zdalnego blokowania samochodu w razie kradzieży czy zdalnego sterowania agregatami prądotwórczymi.
W pojazdach przewożących żywność czy leki stosuje się też kontrolę poziomu temperatury. W takiej sytuacji lokalizator GPS musi posiadać odpowiednie wejście do podłączenia czujnika paliwa.
Niektóre bardziej zaawansowane urządzanie posiadają też możliwość podłączenia terminala do komunikacji tekstowej z kierowcą. Jest to funkcja często stosowana we flotach samochodów ciężarowych. Dzięki temu cała komunikacja z kierowcą przenosi cię do systemu monitoringu. Zdecydowanie obniża to koszty utrzymania telefonów komórkowych kierowców.

Ml300-can

Oprogramowania do prezentacji danych
Ten element systemu monitoringu pojazdów i wyboru GPS-a do samochodu jest bardzo istotny. Okazuje się bowiem, że sam GPS zainstalowany w samochodzie to tylko urządzenie do zbierania i wysyłania danych. Ma ono działać sprawnie i niezawodnie. Natomiast prezentacja danych w systemie jest już wykonywana najczęściej z serwera usługodawcy. Tu w trakcie wyboru w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy firma świadcząca usługi posiada własne zaplecze serwerowe i informatyczne czy tylko udostępnia usługi z serwerów zewnętrznych. Je to bardzo istotny aspekt. Jest w sieci sporo serwerów do prezentacji i zbierania danych lokalizatorów GPS. Niestety mają one spore ograniczenia i kiepski support.

Komentarze


Julek     napisał dnia 2013-05-07 20:51:51

A jak mam odszukać ten CAN w samochodzie ? Chętnie bym podłączy się i kontrolował poziom paliwa ale jak go znaleźć ?Maniak     napisał dnia 2013-10-09 16:42:05

W każdym samochodzie masz złącze ODB. To złącze diagnostyczne. W min zawsze dostępna jest magistrala CAN. Musisz tylko dopaść dokumentację i sprawdzić na których pianach jest CAN-H i CAN-L. A potem to już nie ma problemu. Lutownica i trochę przewodów.Micho     napisał dnia 2014-03-05 13:42:42

A jak nie ma CAN-a w samochodzie to pozostaje tylko podłączenie sondy paliwa albo bezpośrednie podłączenie pod pływak w zbiorniku paliwa.

Dodaj swój komentarz


Twój nick lub imię

Twój komentarz


Ile jest pięć dodać dziesięć ?

ramka_3_tlo_3